Ішіас – запалення сідничного нерва

Причини, які викликають запалення сідничного нерва

Сідничний нерв – найбільший і найдовший нерв у тілі людини. Він відповідає за проведення рухових імпульсів і збір сенсорної інформації від органів і м’язів малого таза та нижніх кінцівок. Запалення сідничного нерва – дуже поширена причина болю в спині і може проявитися в різні періоди життя людини будь-якого віку.

Причини ішіасу можуть бути як вертеброгенними (пов’язаними із захворюваннями хребта), так і позавертебральними. Запалення сідничного нерва вкрай часто відбувається на тлі наявного дегенеративно-дистрофічного процесу попереково-крижового відділу хребта, спондилолістеза, сколіозу, що супроводжуються центральним або бічним стенозом хребетного каналу. Ішемія та натягнення корінців L4-S3 (продовженням яких є сідничний нерв) запускає явища набряку, венозного застою, порушення живлення і переростає в асептичний запальний процес.

Позавертебральними факторами розвитку ішіасу вважаються:

  • переохолодження;
  • інфекційні процеси (туберкульоз, герпес і т.п.);
  • важкі та нераціональні фізичні навантаження;
  • вагітність;
  • метаболічні порушення, викликані цукровим діабетом;
  • синдром грушоподібного м’яза (здавлення сідничного нерва між грушоподібним м’язом та крижово-остистою зв’язкою).

Симптоми ішіасу

Запалення сідничного нерва в основному проявляється болем у спині різкого, стріляючого характеру. Неприємні відчуття можуть раптово виникнути і тривати від 30 хвилин до декількох годин. Будь-який порух починає приносити людині нестерпні муки, саме тому хворий вважає за краще застигати в позі, в якій настав напад. Для ішіасу також характерний біль у сідниці та по задньозовнішній поверхні ноги. Крім того, з огляду на залучення великої площі іннервації пацієнтів може турбувати:

  • порушення функції тазових органів (нетримання сечі або калу, труднощі в статевій сфері);
  • слабкість м’язів гомілки і стопи;
  • при хронізації процесу може спостерігатися зменшення об’єму м’язів нижньої кінцівки з одного боку;
  • довільні посмикування ногою;
  • відчуття печіння, підвищена чутливість нижньої кінцівки або області промежини.

Перераховані вище симптоми дуже поширені і зустрічаються при найрізноманітніших захворюваннях, тому запорукою успішного лікування є точна діагностика.

Діагностика ішіасу

Актуальність можливості точної і достовірної діагностики причин болю в спині складно переоцінити, адже запалення сідничного нерва регулярно турбує близько третини населення світу. Виявити причину, яка запускає хибне коло патологічного процесу і виявити морфологічний субстрат захворювання здатна магнітно-резонансна томографія попереково-крижової зони та крижово-клубового зчленування. МРТ – найчутливіший метод діагностики патології нервової системи, тому що дозволяє досліджувати особливості складу тканин і метаболічних змін, які в них відбуваються. На МР-томограмах візуалізуються структурні зміни, які стали причиною розвитку ішіасу. Також на МРТ вдається визначити поширеність запального процесу та ступінь залучення в нього люмбосакрального нервового зплетіння. Ця цінна діагностична інформація дозволить лікарю дізнатися справжню причину болю, який турбує пацієнта і підібрати ефективну індивідуалізовану терапію. Дуже важливо провести діагностику при появі перших неприємних симптомів, щоб виключити хронізацію процесу.