Дослідження молочних залоз: переваги різних методів дослідження

Дослідження молочних залоз – мамографія. Це розділ медичної діагностики, що займається неінвазивними дослідженнями молочної залози. Розрізняють цілий ряд методів дослідження. Кожен з цих методів має свої переваги і недоліки.

Методи дослідження:

  • Рентгенівська мамографія.
  • Ультразвукова мамографія.
  • Магнітно-резонансна мамографія.

Щоб оцінити інформативність різних видів досліджень, давайте розберемося в особливостях цих методів.

Рентгенівська мамографія

Здійснюється спеціальним апаратом – мамографом. Процедура відрізняється простотою, високою швидкістю проведення та низькою ціною. При цьому знімки робляться лише в двох проекціях. Цей метод найчастіше призначається для профілактичного огляду. Оскільки він є більш доступним для пацієнтів. Він дозволяє визначити рак на ранніх стадіях, щільні вузли, метастази.

За рекомендацією ВООЗ цей метод не можна застосовувати жінкам до 40 років. Він рекомендований у якості обов’язкового дослідження для жінок після менопаузи і не частіше одного разу на рік через шкідливість рентгенівського опромінення.

Ультразвукова мамографія

За своєю інформативністю метод не поступається рентгенівській мамографії. В основі методу лежить використання ультразвукових хвиль, а не рентгенівського випромінювання. Дослідження молочних залоз за допомогою цього методу абсолютно безболісне.

За допомогою УЗД добре проглядаються кальцинати, вогнища ущільнення, різні дисплазії. При проведенні УЗД зручно оцінювати кровоплин в тканинах грудей. Біопсію також проводять під контролем УЗД. Ультразвук є основним методом дослідження молочних залоз під час вагітності, в період годування груддю, для жінок молодого віку і дітей.

Магнітно-резонансна мамографія

Це високоспецифічна, інформативна методика дослідження структури молочної залози. На знімках томографії чітко видно навіть незначні новоутворення і нові судини навколо вогнища раку. При введенні контрастної речовини і в міру її накопичення в тканинах можна спостерігати, чи є якісь патологічні вогнища. Таким чином, можна диференціювати нормальну тканину від злоякісно зміненої. Дуже важливо дане дослідження проводити в певний період менструального циклу. Бажано з 5 по 12 день. У другій фазі циклу починаються гормональні зміни структури молочної залози, посилюється кровоплин. Відповідно, можуть бути хибно-позитивні результати. Ще один плюс томографії – відсутність променевого навантаження. При МРТ є можливість визначити чіткі критерії злоякісного новоутворення, виявити рак на ранніх стадіях (розміром 3-5 мм в діаметрі), оцінити стан оточуючих органів, лімфовузлів. При проведенні МРТ-мамографії немає необхідності «розчавлювати» залозу, викликаючи біль у пацієнтки, як це відбувається при рентгенівській мамографії. Під час дослідження пацієнтка лежить на животі в тунелі томографа. Процедура займає до 40 хвилин. У процесі дослідження отримують близько 500-800 зображень в 3-х проекціях, що значно полегшує діагностику.

Розглянувши особливості різних методів однозначно відповісти, який з них краще, неможливо. У будь-якому випадку вибір методу дослідження буде залежати від лікуючого лікаря, який враховуватиме всі чинники. Краще використовувати кілька методів діагностики. Вони будуть доповнювати один одного при комплексному обстеженні, для отримання вичерпної картини.