Етмоїдит – це захворювання, що характеризується запальним процесом у слизовій оболонці клітин ґратчастої кістки.
Таке захворювання у більшості випадків виникає через запальний процес у порожнині носа, або ж риніту. Це відбувається наступним чином: гострий риніт стає причиною набряку слизової оболонки носа та структур всередині нього, що суттєво порушує відтік слизу з порожнин клітин ґратчастого лабіринту та погіршує циркуляцію повітря. Тож саме такі процеси стають передумовою до розвитку запалення в клітинах ґратчастої кістки.
Проте риніт чи ГРВІ не завжди стають причиною розвитку етмоїдиту, адже в інших випадках таке захворювання може виникнути гематогенним шляхом, тобто поширитися з током крові.
До того ж варто згадати шлях виникнення етмоїдиту через травми, після хірургічного втручання в порожнині носа та навколоносових пазух.
Симптоми етмоїдиту
Прояви етмоїдиту часто збігаються з симптомами інших захворювань порожнини носа, саме тому не завжди можна чітко визначити наявність такого захворювання. Тож, етмоїдит характеризується наступними симптомами:
- Біль і відчуття розпирання в порожнині носа, перенісся та між очима.
- Збільшення інтенсивності болю вночі.
- Почервоніння та набряклість у внутрішній частині ока.
- Неефективність протизапальних та знеболювальних препаратів.
- Закладеність носа, погіршення здатності відчувати запахи.
- Виділення з порожнини носа.
- Слабкість в тілі.
- Висока температура тіла.
Нехтування лікуванням може призвести до руйнування ґратчастого лабіринту, абсцесу мозку, флегмони очниці, гнійного менінгіту, енцефаліту, тромбоза венозних синусів тощо.
Для профілактики виникнення такої патології потрібно своєчасно лікувати вірусні, грибкові та бактеріальні захворювання, підвищувати міцність імунітету, слідкувати за харчуванням та не переохолоджуватися.
Чим етмоїдит відрізняється від гаймориту?
Захворювання приносових пазух в загальному називають синуситом, а залежно від ділянки ураження розрізняють:
- Гайморит.
- Фронтит.
- Етмоїдит.
- Сфеноїдит.
Гайморит виникає через потрапляння інфекції до верхньощелепних пазух, внаслідок чого утворюється гній. Тож таке захворювання проявляється болем у щелепно-лицьовій зоні, відчуттям тиску під очима, закладеністю носа, втратою здатності відчувати запахи, іррадіацією болю в зуби, ознобом, підвищеною температурою тіла та гнійним запахом з рота.
Етмоїдит же має іншу локалізацію, адже характеризується запаленням пазух ґратчастої кістки, тож біль при етмоїдиті зосереджений ближче до перенісся та очей.
Як діагностувати?
При виникненні вище згаданих симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря-отоларинголога, який зможе провести детальну діагностику стану пацієнта.
Для діагностики етмоїдиту часто застосовують магнітно-резонансну томографію пазух носа. Таке обстеження дає можливість детально дослідити стан м’якотканинних структур: слизових оболонок, хрящів, і виявити наявність гною чи новоутворень.
Також лікарі призначають комп’ютерну томографію та ендоскопічне дослідження порожнини носа для отримання інформації про стан внутрішніх структур носа.
Медичний центр «Юнімед» у Запоріжжі спеціалізується на проведенні МРТ різних напрямків. Тож звернувшись до нашого центру, ви зможете отримати кваліфіковану медичну допомогу від професійних лікарів, а також записатися на потрібні діагностичні процедури за направленням спеціаліста.