Як пройти МРТ дослідження при клаустрофобії?

Деякі пацієнти не знають, як пройти МРТ дослідження при клаустрофобії, через страх замкнутого простору. Клаустрофобія зустрічається у 6% українців. Потрапляючи в обмежений простір (кабіну ліфта, кімнату без вікон, автомобіль, переповнений автобус, апарати МРТ і КТ) людина починає відчувати панічний страх фізичного обмеження, неможливість вибратися звідти.

Причини виникнення клаустрофобії

Звичайно, приводу для занепокоєння немає, тому що ми забезпечуємо комфортну для Вас температуру і вентиляцію в приміщенні для сканування. Небезпеку відчуває лише Ваш мозок, він Вас обманює. Це відбувається через реакцію, що виникає в нашому мигдалевидному тілі. Воно успадкувало поведінкові реакції біологічної готовності від наших предків. Його ядра посилають сигнал про небезпечну ситуацію і запускають вегетативну реакцію збудження.

Вона характеризується:

  • почастішанням дихання для кращого насичення крові киснем в екстремальній ситуації.
  • посиленням серцебиття для забезпечення доставки цього кисню в усі органи і тканини.
  • підвищенням артеріального тиску.
  • стимуляцією викиду адреналіну наднирниковими залозами.

Може виникнути запаморочення внаслідок гіпервентиляції. Таку стресову реакцію фізіологи називають “бий або біжи”. Це еволюційний механізм, що сформувався для того, щоб ми могли сконцентруватися в умовах небезпеки і забезпечити собі виживання. Саме тому виникає такий ірраціональний страх, в той час як ситуація не несе будь-якої небезпеки або загрози.

Переважна більшість людей, які заявляють про клаустрофобію, насправді нею не страждають, а лише бояться зіткнутися з цим відчуттям. Можливо, вони бачили напад клаустрофобії в кіно або в житті і тепер побоюються потрапити в аналогічну ситуацію. При цьому страх викликає не сама ситуація, а те, що в ній може відбутися. Але коли вони лягають навіть в апарат закритого типу, виявляють, що страх був безпідставним. Вони переконуються у власній безпеці і не стикаються з неприємними відчуттями.

Що ж робити?

У нашому медичному центрі застосовується ряд заходів, покликаних мінімізувати вірогідність виникнення почуття тривоги у пацієнта. Перед обстеженням проводять роз’яснювальні бесіди. У приміщенні для сканування світло і забезпечений адекватний потік свіжого повітря. Тунель томографа не закритий наглухо, а відкритий з двох сторін. Ви можете закрити очі, заспокоїтися, дихати рівно і спокійно. Поруч з Вами може перебувати Ваш родич або близька людина. Протягом усього дослідження за пацієнтом проводить спостереження оператор медичного устаткування. У Вас в руках буде спеціальна чергова груша. При її натисканні процес обстеження негайно припиниться і Вам нададуть необхідну допомогу і підтримку. Всі ці заходи знижують психологічну напругу.

Різні люди відчувають різний ступінь тривоги. Хтось заспокоюється, переконавшись, що в кімнаті для обстеження абсолютно безпечно. А хтось і зовсім не може закінчити сканування через погіршення стану. У такій ситуації ми радимо проходити обстеження на спеціальному томографі відкритого типу Hitachi Airis 0,3т. Він розташований і в центрі міста за адресою проспект Маяковського, 11 і в діагностичному корпусі Запорізької обласної клінічної лікарні за адресою Оріхівське шосе, 10. До появи такого сучасного діагностичного обладнання пацієнтів доводилося вводити в медикаментозний сон або зовсім відмовлятися від діагностики.

Перед обстеженням намагайтеся не хвилюватися і добре виспатися, щоб тримати рівень стресу під контролем. А ми Вам у цьому допоможемо. Колектив медичного центру Юнімед щодня робить все можливе, щоб нашим пацієнтам було комфортно під час проходження діагностичних процедур.