На сьогоднішній день магнітно-резонансна томографія вважається найбільш високоінформативним методом діагностики. Однак у деяких випадках лікареві потрібно ще більш розгорнуте обстеження пацієнта, щоб скласти максимально повну картину. В такому випадку рекомендують виконання МРТ з контрастом.
Суть контрастування проста: у вену плавно вводиться контрастна речовина, і виконується томографічне обстеження. Ретельно розраховану дозу контрасту подають не відразу – її подачу синхронізують з апаратним скануванням.
Коли необхідний контраст при МРТ?
Найчастіше він потрібен при обстеженні хворих з онкологічними захворюваннями (або підозрою на них). Високоінформативна процедура дозволяє в деталях досліджувати не лише новоутворення (структуру та межі), але і ступінь подальшого поширення ракових клітин. Крім того, саме контраст при МРТ допомагає виявити пухлину на ранній стадії її формування, коли шанси на одужання пацієнта дуже високі.
Але це не єдине показання до проведення контрастування.
Контраст при МРТ потрібен в таких випадках:
- Підозра на доброякісну пухлину гіпофізу (її може бути не видно при проведенні звичайної томографії).
- Новоутворення будь-якого характеру в мозку – як головному, так і спинному. Звичайна томографія виявляє пухлини в цих зонах, але не дає повних даних про структуру і межі пухлини. А ця інформація вкрай важлива для лікаря для постановки діагнозу і призначення терапії.
- Виявлення метастазів в головному і спинному мозку. Через їх невеликі розміри на початковій стадії утворень інший метод діагностики метастазів буде малоінформативним.
- Оцінка стану головного або спинного мозку після операції. Також під час томографії з’ясовується наявність або відсутність рецидиву у пацієнта.
- Реабілітація після видалення грижі міжхребцевих дисків. Таким чином вивчається структура рубцевої тканини для запобігання повтору хвороби.
- При діагнозі розсіяний склероз. Допомагає визначити наявність і ступінь прогресування хвороби і скоригувати при необхідності схему терапії.
- При дослідженнях м’яких тканин і внутрішніх органів, без контрасту обстеження цих структур в більшості випадків малоинформативне.
У контрастування при МРТ є і свої протипоказання. Зокрема, воно не рекомендоване вагітним жінкам і годуючим матерям (в той час, як звичайне МРТ обстеження вони можуть проходити без жодних побоювань). Також є певний ризик при важких ниркових патологіях.
А от побоювання багатьох пацієнтів про ризик виникнення алергічних реакцій на контрастну речовину зазвичай не виправдані. Оскільки препарати, які застосовуються для цієї мети, не містять йод і не токсичні, тож найчастіше вони добре переносяться навіть пацієнтами, що страждають на алергію в повсякденному житті. Також ці препарати не мають побічних ефектів і швидко виводяться з організму.
Переваги контрасту при МРТ перед контрастом при КТ
Основна різниця між контрастом при МРТ і КТ в тому, яка діюча речовина застосовується в препаратах.
Зокрема, контрастні препарати для КТ йодовмісні. Тому пацієнт може отримати алергічні реакції різного ступеня тяжкості, аж до важкого анафілактичного шоку. Якщо у людини загострена алергія, то контраст при КТ не рекомендується робити.
Крім того, через наявність йоду контраст при КТ протипоказаний при захворюваннях щитовидної залози і нирковій недостатності.
Зате контрастні речовини при МРТ, як ми вже писали вище, не містять йоду. Тому таке контрастування можна рекомендувати навіть людям з алергією і проблемами зі щитовидною залозою. В основі більшості контрастних препаратів для МРТ знаходиться гадоліній (метал), хоча зустрічаються і інші діючі речовини. Контраст при МРТ досить швидко виводиться з організму і абсолютно не шкодить йому.
Пройти МРТ дослідження з контрастуванням на найсучаснішому обладнанні в місті Запоріжжя можна в медичному центрі «Юнімед». Запис і консультації за телефонами:
+38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07, +38 (050) 320-27-07.