Літо – підвищений ризик алергічних реакцій

З року в рік зростає кількість людей, які страждають алергічними реакціями. В даний час алергія заважає близько 20% жителів планети. Особливо це стосується міського населення. Медиками встановлено, що однією з причин зростання захворюваності є прагнення домогтися надмірної чистоти. Дебют захворювання може проявити себе в будь-якому віці, тому інформація про алергію актуальна для всіх.

При алергії клітини імунної системи виявляють підвищену активність по відношенню до певних компонентів, які носять назву алергенів.

Літній період відрізняється підвищеним ризиком алергічних реакцій. Це пов’язано з кількома факторами.

По-перше, літо – це час цвітіння амброзії, полину, бур’янів, тонконога та інших рослин, які утворюють пилок. З вітром він поширюється на великі відстані і, потрапляючи на слизову оболонку носа, викликає нежить, печіння, свербіж, сльозотечу, нездужання.

По-друге, спека в цей період може викликати зміну термінів цвітіння рослин. Також активне сонце викликає дисбаланс в роботі імунної системи, знижуючи її захисні властивості. У пацієнтів з чутливою шкірою при дії ультрафіолетових променів можуть виникати червоні сверблячі вогнища на шкірі під назвою фотодерматоз.

Не варто забувати і про розмаїття в літній період фруктів і овочів, які викликають харчові алергії.

Також влітку виникає велика ймовірність укусів різних комах, особливо бджіл і ос. Отрута, який потрапляє в організм людини при укусі, є сильним алергеном і може призводити навіть до смертельного результату.

Підвищена вологість повітря є сприятливим середовищем для різного роду грибків. Крім того, вологість і висока температура сприяють активному розмноженню побутових кліщів. Вони живуть у килимах, ліжках, тканинах і, потрапляючи в повітря, провокують розвиток алергічних симптомів.

Алергія на перший погляд – це безпечне захворювання у вигляді висипки, сверблячки, нежитю або кашлю. Однак не все так безневинно. Можуть розвинутися загрозливі для життя прояви алергії у вигляді анафілактичного шоку та набряку Квінке. Тому так важливо знати порядок надання невідкладної допомоги.

При набряку Квінке рідина швидкими темпами накопичується в глибоких шарах шкіри, підшкірній клітковині, слизових і тканинах. У разі, якщо набряк виникає в області гортані або глотки, це може привести до задухи. Але найнебезпечнішим варіантом розвитку алергічної реакції є анафілактичний шок. При ньому симптоми з’являються миттєво після потрапляння алергену в організм. Патологічні процеси протікають настільки швидко, що, навіть проводячи правильно і вчасно всі заходи з надання невідкладної допомоги, не завжди вдається врятувати життя потерпілого. Дії людей, що знаходяться поруч з пацієнтом повинні бути спрямовані на те, щоб надати допомогу до моменту, поки не приїде лікар. Тому, як тільки у людини після контакту з алергеном з’являються різкий набряк, свербіж та почервоніння шкірних покривів, відчуття жару, спазм голосової щілини, сухий кашель, важкість при диханні, ковтанні, різка зміна настрою, сильні больові відчуття, судоми, втрата свідомості, холодний піт, блідість шкіри, слід негайно викликати бригаду швидкої медичної допомоги.

До прибуття медиків необхідно виконати ряд заходів:

  1. Слід припинити надходження алергену в організм (видалити жало, зупинити введення лікарської речовини)
  2. Покласти потерпілого в горизонтальне положення на спину і підняти нижні кінцівки вище рівня голови і тулуба. Це робиться для того, щоб збільшити приплив крові і надходження кисню в головний мозок і серце.
  3. Якщо пацієнт знаходиться в приміщенні, необхідно відкрити вікно для збільшення кількості свіжого повітря.
  4. Звільнити порожнину рота від їжі, слизу, зубних протезів і повернути голову на бік, якщо хворий знаходиться без свідомості.
  5. У разі, якщо даний алерген надійшов в організм через укус комахи або укол медичного препарату, вище місця укусу або уколу накладають джгут (не більше, ніж на 2 години), прикладають лід або холод для зниження швидкості надходження даного алергену в загальний кровотік.
  6. При відсутності пульсу і дихання слід провести серцево-легеневу реанімацію. Однак при вираженому набряку і спазму дихальних шляхів вона може бути неефективна. В такому випадку проводять тільки непрямий масаж серця. При наявності пульсу у пацієнта він протипоказаний.

Дані заходи проводяться до приїзду швидкої допомоги і звуться долікарськими. Наступний етап передбачає введення фахівцями лікарських препаратів.

З алергією потрібно бути насторожі і при появі перших ознак негайно звертатися за медичною допомогою.