МРТ у діагностиці сакроілеїту

Тазові кістки складаються з 6 кісток: двох клубових, двох сідничних та двох лобкових. Між крижової кісткою хребетного стовпа і клубової кісткою ліворуч і праворуч знаходяться два симетричні крижово-клубові суглоби. Запалення одного або двох цих суглобів називається сакроілеїтом.

Запалення крижово-клубових суглобів може бути проявом широкого спектра захворювань. Характер поразки допомагає грамотному лікарю звузити пошук першопричини:

  • Зазвичай двостороннє та симетричне запалення пов’язане з ревматоїдним артритом, запаленнями кишківника (хвороба Крона, виразковий коліт), анкілозуючим спондилоартритом (хворобою Бехтерева) та деякими іншими.
  • Запалення обох суглобів, але різною мірою, тобто несиметричне, найчастіше спричинене псоріазом чи подагрою. Реактивний артрит, остеоартрит та хвороба Бехчету також можуть бути причиною.
  • Підтверджене запалення лише одного суглоба (парний суглоб без змін) притаманно інфекційного процесу.

Звичайно ж для встановлення правильного діагнозу недостатньо опитування за симптомами, а необхідні різні лабораторні та інструментальні аналізи.

 

Як виявляється сакроілеїт?

 

Симптоми сакроілеїту можуть бути різними. Зазвичай захворювання проявляється одностороннім або двостороннім болем у сідницях та/або по серединній лінії в нижній поперековій ділянці. До 50% з цих людей можуть мати біль, що іррадіює у нижню кінцівку.

 

Візуалізація запалення крижово-клубового суглоба

 

тазовая кость

Звичайна рентгенографія залишається першим методом візуалізації, незважаючи на її низьку чутливість та специфічність на ранніх стадіях захворювання. Прицільні знімки крижово-клубових суглобів корисні для оцінки та порівняння обох сторін між собою.

На звичайній рентгенограмі лікар зможе діагностувати пізні ознаки сакроілеїту, коли симптоми тривають не один місяць і явно видно погіршення функції суглоба.

Звичайно, будь-яке захворювання краще виявляти якомога раніше, щоб вчасно розпочати лікування і попередити прогресування хвороби. Клінічна необхідність діагностувати сакроілеїт на більш ранній стадії призвела до того, що на сьогоднішній день крижово-клубові суглоби найчастіше візуалізують за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ).

 

Діагностика сакроілеїту та переваги МРТ

 

Рентгенограми досі використовуються як першочергова візуалізація крижово-клубових суглобів. Але неправильний контур і нахил крижово-клубових зчленувань ускладнюють повну рентгенографічну оцінку. Ультразвук не так корисний при оцінці крижово-клубових суглобів, тому що видно тільки передній і задній краї суглоба. КТ відмінно підходить для виявлення ерозій, склерозу кісток та анкілозів, а також є допоміжною візуалізацією при взятті біопсії або виконанні ін’єкцій, але несе променеве навантаження і не дозволяє оцінити зміни м’яких тканин та кісткового мозку.

МРТ є золотим стандартом для виявлення набряку кісткового мозку як показника запалення крижово-клубового суглоба. Саме МРТ є кращим методом візуалізації для характеристики захворювання крижово-клубового суглоба та оцінки тяжкості та активності процесу.

сакроилеитНабряк кісткового мозку, синовіт, капсуліт та ентезит є МР-ознаками запалення. Крім того, МРТ є чудовим помічником в умілих руках і дозволяє відрізнити інфекційний сакроілеїт від запального. На сканах запалення інфекційного генезу матиме відмінності: більш інтенсивний набряк, поширення запалення на навколосуглобові м’які тканини (особливо на клубові та сідничні м’язи), наявність навколосуглобового скупчення рідини або абсцесу.

До того ж МРТ-обстеження є абсолютно безпечним. У нашому центрі Юнімед створено всі умови для комфортної діагностики та професійної оцінки МРТ-знімків.