Порушення пам’яті – причини, діагностика, лікування

Чудова властивість нашого мозку – здатність до запам’ятовування і навчання. Пам’ять дозволяє нам накопичувати, утримувати і відтворювати інформацію протягом усього життя. Але що робити, якщо ця здатність починає підводити? На зниження пам’яті скаржаться як літні, так і молоді пацієнти. Ви помітили у себе труднощі при згадуванні імен та місць, призначених зустрічей? Отже, є привід звернутися до фахівця. Давайте розглянемо, які бувають порушення пам’яті – причини, діагностика, лікування.

Причини порушення пам’яті

Найчастіша причина порушень пам’яті – це збій в організації активуючої взаємодії між корою головного мозку і гіпокампом. У більшості людей це викликається перевтомою, впливом стресу, старінням. Цьому передує виражений церебральний атеросклероз і дистрофічні порушення у мозковій паренхімі, що викликають тимчасову або постійну енцефалопатію. Таким пацієнтам стає складно запам’ятати нову інформацію, страждає також здатність до концентрації уваги, знижуються розумові здібності.

Також на погіршення короткочасної і довгострокової пам’яті скаржаться пацієнти з деменцією. Це широка група дегенеративних захворювань, яка включає хворобу Альцгеймера, хворобу Піка, енцефалопатію Гайя-Верніке і багато інших. Крім того, вони відчувають труднощі при виконанні звичних дій – наприклад, при поводженні з грошима, орієнтуванні на знайомій місцевості, виконанні різних побутових або професійних маніпуляцій.

Порушення пам’яті здатне викликати застосування деяких лікарських препаратів (антидепресантів, опіатів, нейролептиків, транквілізаторів, седативних). Це відбувається при самостійному підвищенні дози препарату або уповільненні його виведення з організму (наприклад, при порушенні функції печінки або нирок).

Також причинами різних видів порушень пам’яті є черепно-мозкові травми, пухлини різної локалізації, судинні патології, інфекційні захворювання, що вражають центральну нервову систему, хронічний алкоголізм (так званий корсаковський синдром), наркоманія.

Діагностика для пацієнтів із розладами пам’яті:

 • ретельне проведення специфічних клінічних тестів, що дозволяють визначити вид порушення пам’яті;
 • МРТ головного мозку та орбіт;
 • електроенцефалограма;
 • дуплексне сканування брахіоцефальних артерій;
 • дослідження очного дна.

Лікувальні заходи для корекції порушень пам’яті включають в себе:

 • специфічне лікування основного захворювання, яке стала причиною погіршення пам’яті;
 • нормалізацію режиму праці та відпочинку;
 • уникнення стресів, перевтоми, відновлення повноцінного сну;
 • уникнення вживання алкоголю, відмову від куріння;
 • достатню фізична активність, щоденні прогулянки на свіжому повітрі;
 • рекомендовано приділяти час інтелектуальному навантаженню – навчанню, читанню книг, аналізу та застосуванню нової інформації;
 • застосування мнемотехнік – спеціальних прийомів, які полегшують запам’ятовування інформації.

Ведення здорового способу життя, наявність помірних фізичних навантажень, активне соціальне життя сприяють поліпшенню мозкового кровообігу і профілактиці погіршення пам’яті.