Нейросонографія (УЗД голови у новонароджених)

Що таке нейросонографія?

 

Це ультразвуковий метод, за допомогою якого одержують високоякісні зображення головного мозку. Для цього використовують апарат УЗД зі спеціальним ультразвуковим датчиком/перетворювачем, який поміщають на голову у певних місцях. Датчик генерує безпечний для людського організму ультразвук, який проходить крізь череп і повертається назад, подібно до методу «геолокації». Отримуваний сигнал дає можливість формувати карту внутрішніх структур головного мозку.

Незважаючи на те, що в назві є корінь «сон», дослідження можна пройти і під час неспання, а «сон» означає, що дослідження побудоване на ефекті ультразвуку (з латинської «sonus» означає «звук»).

 

Навіщо потрібна нейросонографія?

 

Це відмінний метод візуалізації головного мозку у немовлят та новонароджених, який включає:

  • Скринінг головного мозку всіх недоношених дітей. Це та ситуація, коли краще пройти обстеження, щоб дізнатися, що все добре і не турбуватися зайвий раз.
  • Виявлення та відстеження мозкових ускладнень, які зазвичай спостерігаються у немовлят з перинатальною асфіксією (діти, які не плакали під час пологів) та недоношених дітей.
  • Виявлення такого стану як гідроцефалія (наявність великої кількості рідини у шлуночках головного мозку).
  • Оцінку вроджених аномалій головного мозку у новонароджених та грудних дітей.
  • Обстеження дітей з інфекціями головного мозку/запальними процесами, такими як вентрикуліт, менінгіт.

Лікар може призначити УЗД головного мозку за наявності неврологічної симптоматики у дитини, а також за підозри на наявність крововиливу в мозкову тканину або шлуночки.

Нейросонографія знаходить все більш широке застосування і в інших випадках, наприклад для обстеження головного і спинного мозку дорослої людини під час нейрохірургічної операції.

 

Нейросонографія це безпечно?

 

Нейросонографія, як і будь-яка інша сонографія (ультразвукова діагностика) безпечна і може використовуватися для обстеження новонароджених дітей та дітей до 1 року, поки відкрите джерельце. Ультразвук для діагностики використовують із 1942 року, а FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів) підтверджує безпеку цього методу.

Перевагами нейросонографії також є її безболісність та неінвазивність (немає потреби в ін’єкціях та будь-яких інших доповненнях). УЗД не несе іонізуючого випромінювання, як рентген-діагностика і займає до 20 хвилин.

 

Як підготуватись до нейросонографії?

 

Нейросонографія, як правило, не потребує спеціальної підготовки. Дитина може спати у вас на руках або просто спокійно лежати, якщо це можливо. Під час обстеження лікар нанесе йому на голову спеціальний гель і водитиме датчиком по ній.

Ультразвукове дослідження головного мозку новонародженого залишається безцінним інструментом оцінки у досвідчених руках. Якщо у вас залишилися питання, про все можете запитати наших спеціалістів у медичному центрі «Юнімед», м. Запоріжжя.