Від грипу подалі: специфічна і неспецифічна профілактика захворювання

Існує два види профілактики грипу – специфічна і неспецифічна. Під специфічною профілактикою мається на увазі вакцинація. Сьогоднішні вакцини проти грипу безпечні та ефективні. У зв’язку з постійною антигенною мінливістю вірусу грипу ВООЗ щорічно оновлює рекомендації по складу вакцини для цілеспрямованої боротьби з вірусами, циркуляція яких з найбільшою ймовірністю очікується в сезоні. Оскільки в Україні сезон грипу припадає на осінь і зиму, оптимально робити щеплення в період з вересня по листопад.

ВООЗ рекомендує вакцинацію медикам і особам, які належать до груп ризику виникнення серйозних ускладнень. До таких належать:

  • особи з імунодефіцитом;GR(2)
  • вагітні жінки;
  • діти, старші півроку, а також дорослі з хронічними хворобами серцево-судинної і дихальної систем;
  • люди похилого віку;
  • особи, які проживають в установах для громадян похилого віку та інвалідів.

Неспецифічна профілактика – це комплекс процедур і рекомендацій, які допоможуть уникнути зараження грипом. Її можна розділити на три складові.

1. Зміцнення організму в цілому. Для цього слід включити в раціон харчування більше сирої рослинної їжі (не менше 50%). Це капуста, морква, цибуля, яблука, помідори, гарбуз. Також в раціоні повинно бути більше бобових і горіхів – ці продукти грають роль імуномодуляторів.

Що стосується м’яса і молочної продукції, то їх вживання повинне бути не менше двох-трьох разів на тиждень. Вживайте нежирні сорти м’яса. Вагому роль відіграють рослинні масла, що містять поліненасичені жирні кислоти – горіхове, оливкове, риб’ячий жир.

hot_tea

Взимку добре вживати вітамінні напої: відвари з сухофруктів, шипшини, малини, чай з імбиром, медом і лимоном.

Обмежте в раціоні харчування солодощі, продукти з великою кількістю вуглеводів, консервантів, жирів.

Не забувайте про повноцінний сон. У період епідемії грипу 7-8 годинний сон буде відмінною підмогою вашому імунітету. А ось на заняття спортом, особливо на силові тренування, слід налягати трохи менше, оскільки вони знижують імунітет. Але від зарядки відмовлятися, звичайно ж, не варто.

2. Зменшити контакт з вірусом і, як наслідок, уникнути зараження, допоможуть гігієнічні заходи. Намагайтеся, по можливості, уникати контактів з людьми, у яких помітні ознаки хвороби – кашель, нежить, температура. Менше часу проводьте в місцях масового скупчення людей, особливо, якщо приміщення не провітрюється. Якщо ж такі контакти неминучі, змащуйте порожнину носа перед виходом з дому віфероном або оксоліном – ці мазі доступні в будь-якій аптеці. Також пам’ятайте, що крім повітряно-краплинного шляху, інфекція передається і контактним способом. Тобто, слід уникати рукостискань, а також торкання брудними руками носа, рота і очей, носа і рота. Регулярно мийте руки з милом або обробляйте їх спеціальними дезінфікуючими гелями. Ці прості процедури знижують ймовірність захворіти на 40 відсотків.

Якщо грип підхопив один з членів сім’ї, постарайтеся виділити йому на період хвороби окрему56a74ee5326bb кімнату і знизити кількість контактів. Користуйтеся марлевою пов’язкою, яка повинна закривати рот і ніс. При цьому пам’ятайте, що маска на здоровій людині, в силу своєї недостатньої герметичності, не виконує ролі фільтра. Тому її слід носити хворому, щоб зменшити поширення бактерій при кашлі або чханні. Міняти маску або піддавати її термічній обробці слід кожні 4 години.

Постарайтеся, щоб слизові оболонки вашого носа не пересихали. Для цього можна капати в ніс сольові розчини (їх можна або купити в аптеці або приготувати самостійно) або ж придбати зволожувач повітря.

Регулярно проводьте вологе прибирання, а також не забувайте провітрювати приміщення. Якщо є можливість, проводьте кварцування повітря спеціальною ультрафіолетовою лампою.

Забудьте про носові хустки – користуйтеся тільки одноразовими серветками. Хустки і багаторазові серветки підвищують як ризик зараження, так і ймовірність поширення інфекції.

3. Останній пункт неспецифічної профілактики – прийом спеціальних лікарських препаратів, які спрямовані на конкретний вірус і можуть допомогти уникнути появи хвороби. Зверніться до свого сімейного лікаря, і він допоможе підібрати вам необхідний препарат.