Відповідальні сімейні пари завжди ретельно готуються до народження свого малюка. І це стосується не тільки психологічних аспектів цього важливого кроку. Тим, хто вирішив поповнити свою сім’ю ще однією людиною, рекомендується пройти цілий ряд лабораторних досліджень: визначити групу крові та резус-фактор, здати аналізи на наявність «прихованих інфекцій», системної патології і запальних захворювань, оцінити гормональний фон.
Але особливо ретельно до народження дитини необхідно готуватися майбутній мамі, адже протягом дев’яти місяців її організму доведеться переживати серйозні навантаження.
Одним з важливих аналізів цього періоду є коагулограмма, її показники дозволяють оцінити порушення в системі згортання крові. Будь-які зміни гемостазу загрожують небезпечними наслідками: прискорення згортання, так звана гіперкоагуляція, веде до підвищеного тромбоутворення, зниження ж згортання, або гіпокоагуляція, несе небезпеку розвитку неконтрольованих кровотеч.
Під час вагітності відбувається фізіологічне підвищення активності згортання крові. Це обумовлено тим, що жіночий організм з одного боку готується до пов’язаного з виношуванням дитини збільшення кількості крові (з’являється третє, матково-плацентарне коло кровообігу), а з іншого – готується до можливої крововтрати при пологах.
Тобто, якщо присутні порушення згортання крові, і вони не будуть виявлені вчасно, значно збільшується не тільки ризик викидня або передчасних пологів, а й виростає ймовірність того, що у плода будуть порушення основних функцій мозку.
Своєчасне виявлення відхилень в роботі системи гемостазу дає можливість зрозуміти причини невиношування плода, затримки внутрішньоутробного розвитку, допоможе уникнути акушерських кровотеч. Тому вагітним в кожному триместрі рекомендується здавати коагулограму, особливо це необхідно при ранньому і пізньому гестозі, що передує безпліддю, наявності викиднів в анамнезі, фетоплацентарної недостатності, варикозному розширенні вен і інших ускладненнях при вагітності. Для правильної оцінки показників даного аналізу треба пам’ятати, що в період вагітності їх норма змінюється, тому правильно пояснити ці зміни і призначити, при необхідності, відповідне лікування може тільки лікар.
Кому в першу чергу необхідно здавати коагулограму?
- жінкам, які мають спадкову схильність до порушень роботи системи згортання крові;
- жінкам, у яких до цієї вагітності були викидні або аборти;
- жінкам, чия робота пов’язана з важкою фізичною працею.
Забір крові для дослідження виконується вранці, натщесерце (після останнього прийому їжі повинно пройти не менше 8 годин). Перед обстеженням дозволено випити трохи води. Чай, каву, соки вживати заборонено. Крім цього, за кілька днів до здачі крові рекомендується обмежити жирні і смажені страви. Значний вплив на показники коагулограми мають ліки. При прийомі препаратів, які впливають на систему згортання крові, всю інформацію щодо дози і кратності їх прийому слід повідомити лаборанту.
У Запоріжжі зробити коагулограму крові можна в медичному центрі «Юнімед». Додаткова інформація за телефонами:
+38 (061) 270-80-85, +38 (067) 350-27-07, +38 (050) 320-27-07