Причини, через які виникає вісцеральне ожиріння
Далеко не всі знають про те, що існує не тільки «класичне» периферичне ожиріння, при якому можливо візуально побачити відкладення жирової маси під шкірою, а й вісцеральне ожиріння. При цьому стані жирові клітини накопичуються навколо внутрішніх органів навіть у зовні струнких і навіть худорлявих людей. Однак, цей тип ожиріння набагато небезпечніше для здоров’я і нормального функціонування всього організму.
Від вісцерального ожиріння можуть страждати як чоловіки, так і жінки. Через порушення обміну речовин, недостатнє надходження тіаміну, селену, карнітину або через спадкову схильність навколо нирок, печінки, підшлункової залози і серця накопичується певна кількість жирової тканини. На відміну від звичайного ожиріння, ця, навіть невелика жирова маса, становить величезну загрозу для стану внутрішніх органів.
Чим загрожує вісцеральне ожиріння?
В першу чергу, метаболічні процеси, що викликають вісцеральне ожиріння, можуть тривалий час не давати про себе знати та ніяк не проявлятися. При цьому воно має всі ті ж фактори ризику, що і периферичне ожиріння. В першу чергу, це порушення співвідношення ліпопротеїдів, що веде до атеросклерозу – формування бляшок на внутрішній поверхні артерій. У поєднанні з відкладенням жирових клітин навколо перикарда, це загрожує розвитком ішемічної хвороби серця та її ускладнень: стенокардії, кардіосклерозу і раптової коронарної смерті.
Накопичення надмірної кількості жиру навколо підшлункової залози запускає ряд патологічних метаболічних змін, що підвищують ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу. Ожиріння та асептичне запалення брижеек кишківника загрожує розвитком колоректального раку.
Відкладення жиру в близько гортанних структурах: м’якому небі, надгортаннику, корені язика призводить до виникнення синдрому обструктивного апное сну. При цьому синдромі уві сні настає обструкція дихальних шляхів, розвивається хронічна гіпоксія і є ймовірність раптової нічної смерті.
Як профілактувати вісцеральне ожиріння?
Для того, щоб уникнути наслідків невидимого накопичення жиру навколо внутрішніх органів, необхідно:
- Дотримуватись здорової та збалансованої дієти – вживати достатню кількість рослинної їжі, овочів, фруктів. Обмежувати вживання жирів, вершкового масла. Більшість людей, які не мають проблем із зайвою вагою, не замислюються про правильне і раціональне харчування і достатній кількості фізичної активності. Це величезна помилка, адже багато разів озвучені рекомендації відносяться абсолютно до всіх, а не тільки до тих, хто має візуально помітну зайву вагу.
- Включити в розпорядок регулярні фізичні навантаження – фахівці ВООЗ розрахували оптимальну активність для дорослих людей 18-64 років. Це не менше 150 хвилин в тиждень занять середньої інтенсивності – швидкої ходьби, плавання, катання на велосипеді, танці, тощо.
- Проходження своєчасних лабораторних обстежень по досягненню 35-40 років. Не зважаючи на відсутність скарг і добре самопочуття, всі повинні щорічно обстежуватися. Ліпідограма – це простий комплекс лабораторних аналізів, що включає в себе визначення рівня холестерину, тригліцеридів і ліпопротеїдів високої, низької та дуже низької щільності. На підставі цих показників терапевт розраховує індекс атерогенності – коефіцієнт, за яким можна судити про ступінь ризику виникнення атеросклерозу і його ускладнень.