Серце вважається досконально вивченим медиками і вченими органом людського тіла, а сучасна медицина творить справжні дива в сфері кардіології. Однак серцево-судинні захворювання продовжують залишатися однією з головних причин смертності в нашій країні, та й в усьому світі. Причин тому багато (нездорове харчування, надмірна вага, шкідливі звички, малорухливий спосіб життя, екологія, спадковість), однак головною залишається одна – нехтування власним здоров’ям. Більшість людей, навіть вступаючи в вік «зони серцевого ризику» (після 40-45 років), не тільки не змінюють звичний спосіб життя, а й ігнорують обов’язкову профілактику. Світові кардіологи склали топ-5 досліджень серця, які обов’язково варто проходити щорічно після 40 років або в більш ранньому віці, якщо ваш спосіб життя далекий від здорового (або є інші фактори ризику).
Топ-5 досліджень серця: ЕКГ
Це найбільш простий і, разом з тим, дуже інформативний метод дослідження серця. Саме тому електрокардіографія стала найпопулярнішим у всьому світі способом інструментальної діагностики в кардіології.
Електрокардіограма, як результат проведення електрокардіографії – це запис електричної активності серця. Електричні поля, що виникають при роботі серця, формують видимі на моніторі (раніше – на плівці) хвилі, які бачив хоч раз в житті кожен з нас.
Завдяки ЕКГ можна діагностувати безліч серцевих патологій, тому що електрокардіографія визначає ритм серця (відповідно, розрізняє його порушення), частоту скорочень, виявляє порушення провідності всередині серця і патології поза ним (наприклад, тромбоемболію легеневої артерії). Також ЕКГ виявляє ішемічну хворобу і пошкодження міокарда.
Крім класичної ЕКГ, у світі популярне також добове моніторування ЕКГ по Холтеру. Воно проводиться для визначення і вивчення різних видів аритмії. Для цього пацієнт веде звичайний спосіб життя протягом доби з прикріпленими портативними електродами.
Топ-5 досліджень серця: УЗД (ЕхоКГ)
Ще один золотий стандарт інструментальної діагностики в кардіології – УЗД (або ЕхоКГ – ехокардіографія). Ультразвукова діагностика стала настільки звичною для пацієнтів, що немає потреби пояснювати принцип її дії.
Показанням до проведення УЗД може стати будь-який неприємний симптом:
- задишка;
- запаморочення і скачки артеріального тиску;
- шуми і біль у серці;
- порушення серцевого ритму;
- підозра на інфаркт;
- підвищена стомлюваність;
- пітливість у поєднанні з набряками;
- проблеми з венами.
Топ-5 досліджень серця: Тредміл-тест (стрес-тест, тест на витримку навантаження)
Все це назви однієї і тієї ж популярної функціональної навантажувальної проби, яка поєднується з ЕКГ методом.
Головна ідея тредміл-тесту в тому, що найідеальніша перевірка повноцінної роботи серцевих механізмів – дозоване фізичне навантаження. Навіть при прихованих патологіях буде видна функціональна неповноцінність.
Виконується тест на біговій доріжці. Вона встановлена під нахилом, по ній пацієнт із прикріпленими електродами йде «в гору».
Незважаючи на свою безпечність (навантаження строго дозується, а тест виконується під контролем медиків), зі зрозумілих причин стрес-тест має свої протипокази. Зокрема, абсолютно протипоказаний тредміл-тест пацієнтам із гострими станами – нещодавно перенесеним інфарктом міокарда, емболією легеневої артерії, міокардитом або перикардитом, неконтрольованими порушеннями ритму, погано контрольованою серцевою недостатністю і т.д.
Топ-5 досліджень серця: Аналіз крові на глікогемоглобін
Визначення рівня глікозильованого або глікованого гемоглобіну (гемоглобін + глюкоза) – це біохімічний показник крові на рівень цукру за певний період (1-3 місяці).
У лабораторній діагностиці це стандартний метод для визначення діабету. Однак порушення вуглеводного обміну і подальший метаболічний синдром небезпечні не лише через це. У майбутньому це позначиться на роботі всіх систем організму. Що в свою чергу може призвести до інфаркту або інсульту. Тому для профілактики серцево-судинних захворювань глікогемоглобін – незамінний аналіз.
Топ-5 досліджень серця: Ліпідний профіль
Ще один комплексний аналіз крові. Він визначає порушення жирового (ліпідного) обміну в організмі.
Всі чули, який шкідливий холестерин для судин і серця. Всі знають, як важливо знати свій рівень холестерину, щоб підтримувати його в нормі. Однак розпитайте у своїх знайомих: чи багато хто насправді знає свій ліпідний профіль?
Ліпідний профіль – головна можливість вчасно виявити атеросклероз. А своєчасне лікування атеросклерозу, допомагає запобігти розвитку ішемічної хвороби серця. Ця недуга має високу ймовірність летального результату.
Небезпека виникнення серцевих хвороб, на жаль, висока для кожної сучасної людини. Навіть якщо, на перший погляд, вона не входить до груп ризику. Тому варто своєчасно піклуватися про своє здоров’я і берегти серце. Краще профілактика, ніж тривале лікування без гарантій!