Три види профілактики грипу

На сьогоднішній день існує три види ефективної профілактики грипу. Перший – специфічний, за допомогою вакцини. Другий – неспецифічний, мається на увазі дотримання правил суспільної та персональної гігієни. Нарешті, третій вид профілактики – прийом противірусних засобів і препаратів. Щоб зрозуміти, який метод є максимально ефективним у протистоянні грипу, детально розглянемо кожен.

Почнемо з вакцинації, оскільки саме вона є найбільш надійним способом захистити організм від захворювання при епідемії. Статистично доведено, що щорічні кампанії по вакцинації під час сезонних епідемій грипу, істотно знижують захворюваність і смертність від цього вірусу. Важливо розуміти, що вакцинація – це не стовідсоткова гарантія того, що ви не захворієте. Зате щеплення практично зводить нанівець ті ускладнення, які може викликати грип, якщо ви все-таки захворієте – хвороби легенів, ускладнення серцево-судинних хвороб і хронічних патологій. Особливо це стосується груп ризику, в які потрапляють люди, старші 65 років, діти віком від півроку до 15 років, медпрацівники, а також ті, хто в силу професійної діяльності повинен щодня здійснювати велику кількість контактів з іншими людьми.

Одним з ключових питань залишається питання безпеки вакцинації від грипу. Незважаючи на те, щоgripp-1 періодично в пресі з’являються повідомлення про серйозні побічні ефекти, викликані протигрипозним щепленням, офіційна статистика говорить про те, що важка реакція на вакцинацію – явище вкрай рідкісне. Не більше одного випадку на мільйон вакцинованих. При цьому легкі побічні явища – невисока температура, ломота, слабкість, фіксуються досить часто, але тримаються недовго. Також можливі алергічні реакції на вакцину, тому перед процедурою слід повідомити про це лікаря, а також про всі раніше перенесені захворювання і зафіксовані прояви алергії. У будь-якому випадку, потенційна користь від вакцинації, особливо, якщо на порозі пандемічний грип, в рази перевищує можливі побічні ефекти.

Що стосується неспецифічної профілактики, то для того, щоб зрозуміти, як уберегтися від грипу в побуті, слід згадати основні шляхи передачі та поширення цього захворювання. Вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом. При чханні і кашлі вірусні мікроскопічні краплі осідають на поверхнях предметів, що оточують хворого, і вже звідти, або з частинками пилу, або унаслідок торкання, потрапляють у верхні дихальні шляхи здорової людини. У зовнішньому середовищі вірус може жити до 8 годин.

gripp-2

Отже, що необхідно робити для того, щоб не захворіти:

– звести до мінімуму контакти з хворим, якщо ж уникнути контакту неможливо – обов’язково надягати маску;

– мити руки або з милом (господарським), або з антибактеріальними засобами (наприклад, розчинами, що містять спирт);

– в період епідемії намагатися максимально уникати місць масового скупчення людей;

– провітрювати приміщення;

– не торкатися руками рота, носа, очей;

– намагатися дотримуватися режиму дня – восьмигодинний сон, прогулянки, здорове харчування.

Якщо ж ви все-таки захворіли:

– відразу ж викличте лікаря, оскільки грип може мати серйозні ускладнення;

– дотримуйтесь постільного режиму;

– обмежте контакти з близькими;

– використовуйте лише одноразові носовички;

– збільште прийом рідини;

– виконуйте призначення лікаря: пийте препарати лише за запропонованою схемою, і не переривайте прийом, якщо відчули тимчасове полегшення.

Нарешті, хіміопрофілактика. Існує цілий ряд противірусних препаратів, які довелиgripp-3 свою ефективність в лікуванні та профілактиці грипу. Але, оскільки ці препарати відрізняються дозуванням, складом і способом дії і мають ряд протипоказань і побічних ефектів, перед їх вживанням необхідно проконсультуватися у лікаря.

Володіють противірусними властивостями і ряд лікарських рослин. Наприклад, часник і цибуля містять протимікробні речовини фітонциди, а сосна і м’ята, застосовувані для інгаляції, мають віруліцидну дію. Ну, а про те, що журавлина, лимон і шипшина є джерелом вітаміну «С», знають навіть діти.

Будьте здорові!