Вузол щитоподібної залози – хвилюватися чи ні?
Щитоподібна залоза – орган ендокринної системи, що розташовується біля основи шиї, трохи вище грудини.
У здорової людини щитоподібна залоза не видна під час огляду і найчастіше не пальпується. Завданням щитоподібнії залози є вироблення тиреоїдних гормонів, які регулюють обмін речовин, контролюють роботу серця, м’язів та травлення, розвиток мозку та підтримання кісток. Її правильне функціонування залежить від хорошого надходження йоду з раціону. Клітини, що виробляють гормони щитоподібної залози, спеціалізуються на вилученні та поглинанні йоду з крові та використанні його для синтезу гормонів.
Як низький, так і високий рівень тиреоїдних гормонів може спричинити зміни як у самій залозі, так і в інших органах, на які ці гормони діють.
Коли лікар запідозрить захворювання щитоподібної залози? Коли при пальпації (промацуванні) визначить, що розміри залози менші або більші за очікувані, або ж відчує неоднорідність тканини — так звані «вузли».
Саме собою наявність вузла має на увазі проведення додаткових лабораторних та інструментальних обстежень, найчастіше це аналізи на рівень гормонів ТТГ і Т4, а також ультразвукове дослідження.
У деяких випадках вузол щитоподібної залози синтезує додаткову кількість гормону тироксину, що може супроводжуватися такими симптомами:
- Нез’ясовна втрата ваги.
- Підвищене потовиділення.
- Тремор.
- Нервовість.
- Швидке чи нерегулярне серцебиття.
Потрібно пам’ятати, що більшість вузлів щитоподібної залози не є серйозними та не викликають симптомів. Лише невеликий відсоток вузлів щитоподібної залози є злоякісним.
УЗД-діагностика щитоподібної залози
Ультразвук – це метод візуалізації, що найчастіше використовується для оцінки вузлів щитоподібної залози. Цей метод візуалізації використовує високочастотні звукові хвилі для створення зображень щитоподібної залози. УЗД дає найкращу інформацію про форму та структуру вузликів. Використання ультразвуку інвазивно допомагає відрізнити кісти від твердих вузликів або визначити наявність множинних утворень. Лікарі можуть також використовувати його як допомогу при виконанні тонкоголкової аспіраційної біопсії.
У чому особливість системи EU-TIRADS?
Вузлові новоутворення щитоподібної залози надзвичайно поширені, і раніше кожен вузол більший за 1 см доводилося пунктувати, тобто проводити дороге обстеження. Зрештою, більшість пропункованих вузлів виявлялися доброякісними і видаленню не підлягали. Сьогодні лікарі користуються спеціальною класифікацією EU-TIRADS – системою, розробленою Європейською тиреоїдною асоціацією для ультразвукової оцінки вузлів щитоподібної залози, яка допомагає зрозуміти за даними УЗД рівень підозрілості того чи іншого вузла. Це допомагає об’єктивізувати ультразвукове дослідження щитоподібної залози та зменшити кількість проведених «про всяк випадок» пункцій.
Згідно з цим протоколом, оцінка вузлових утворень визначається за п’ятьма категоріями результатів ультразвукового дослідження, куди входять такі дані як ехогенність вузла, форма, опис краю утворення та наявність мікрокальцифікатів. Чим вищий загальний бал, тим вищий рівень EU-TIRADS і більша ймовірність злоякісного новоутворення.
Залежно від рівня підозрілості та розміру вузла рекомендується спостереження, додаткова діагностика чи хірургічне видалення вузлів щитоподібної залози.