У зв’язку з позаплановими відключеннями електроенергії, видача результатів після проходження МРТ може затримуватися до декількох годин. Дякуємо за ваше розуміння!

У чому небезпека ожиріння і за допомогою яких аналізів діагностувати його причини?

Ми всі знаємо, що ожиріння небезпечне для здоров’я. Проте дослідження показують, що більшість людей не усвідомлює тієї кількості ускладнень і захворювань, які тягне за собою надмірна кількість жирової тканини. І тому досить спокійно ставляться до поступово повніючої фігури. Але байдужість змінюється занепокоєнням у той момент, коли викликані ожирінням захворювання починають проявляти себе.

Статистика невблаганна: якщо вага людини перевищує норму на 20-30 відсотків, то ймовірність захворіти на цукровий діабет другого типу збільшується на 150 відсотків; ризик онкологічного захворювання – на 15 відсотків; ймовірність інсульту – на 60 відсотків. Проблема настільки масштабна, що в ЗМІ і профільній літературі все частіше можна зустріти вислів «епідемія ожиріння».

Перший і головний удар від ожиріння приймає на себе серцево-судинна система. Збільшення маси тіла неминуче тягне за собою збільшення об’єму крові. В результаті цього підвищується її тиск, а значить, зростає і навантаження на серце. Навіть в стані спокою. Проблеми з кровообігом призводять до серцевої аритмії і варикозу. Більш того, згідно з дослідженнями, у людей, які страждають від ожиріння, тромбоз глибоких вен діагностується в 2,5 рази частіше, ніж у людей з нормальною вагою. Зростає і вірогідність розвитку емболії легень.

При першому ступені ожиріння істотно збільшується навантаження на печінку, що може викликати жовчнокам’яну хворобу. З подальшим набором ваги організм продовжить втрачати здатність до саморегуляції. Зокрема, почнуться збої у функціонуванні органів шлунково-кишкового тракту, що тягнуть за собою розвиток таких захворювань як гастрит, виразка шлунка та дванадцятипалої кишки.

Услід за серцево-судинною і травною системами починають страждати хребет і суглоби. Збільшення навантаження на міжхребцеві диски веде до виникнення тріщин і подальшого їх руйнування. Дегенеративним змінам також піддаються і суглоби нижніх кінцівок. Зростання статичних навантажень веде до стиснення, деформації та руйнування хрящів.

Існує кілька основних причин розвитку ожиріння. Перше місце поділяють погано збалансоване харчування і малорухливий спосіб життя. В обох випадках організм не справляється з підтримкою балансу між утворюваним надлишком жиру і витраченою енергією.

Ожиріння може провокуватися і рядом психічних захворювань. У разі порушення роботи механізмів нервової системи, що відповідають за регуляцію процесів насичення і голоду, починається відкладення жиру. Спусковими гачками стають стреси, проблеми зі сном, депресія. Ризик ожиріння істотно збільшується, якщо надлишок негативних емоцій починає компенсуватися надмірним вживанням висококалорійної і солодкої їжі, прийомом нейролептиків і антидепресантів.

Ще одна з причин надмірної ваги – це гормональні збої і порушення. Наприклад, зменшення рівня гормонів, що виробляються щитовидною залозою, веде до зниження швидкості обміну речовин і, як наслідок, до набору ваги. При збої в роботі підшлункової залози в організмі зростає рівень інсуліну і глюкози, що також загрожує накопиченням жиру в тканинах. Ожиріння також розвивається при неправильній роботі надниркових залоз, які секретують підвищену кількість кортизолу.

Для діагностики причин ожиріння, а також захворювань, котрі ним супроводжуються, фахівці призначають комплекс лабораторних аналізів. Серед основних досліджень, що призначаються при надмірній вазі, виділяють:

– загальний аналіз крові;

– загальний аналіз сечі з мікроскопією осаду;

– глікований гемоглобін;

– загальний і прямий білірубін;

– лужна фосфатаза;

– АЛТ (аланінамінотрансфераза);

– пролактин;

– ТТГ (тиреотропний гормон);

– ФСГ (фолікулостимулюючий гормон);

– інсулін та інші.

Для складання повного переліку необхідних аналізів слід звертатися за консультацією до фахівця, який призначить їх з урахуванням симптоматики і особливостей організму пацієнта.

Для того щоб аналізи максимально об’єктивно відобразили поточний стан організму, до них слід правильно підготуватися. Зокрема, здачі сечі повинно передувати виключення з раціону харчування соків, кави, фарбувальних продуктів. Вимагає підготовки також аналіз крові. Здача біоматеріалу повинна відбуватися не менше ніж через 12 годин після останнього прийому їжі. За 24 години до процедури необхідно відмовитися від алкоголю, жирної їжі, а також обмежити фізичні навантаження. Не рекомендується здавати біоматеріал при підвищеній температурі, а також при наявності інфекційного захворювання.

У Запоріжжі здати комплекс аналізів, які дають можливість лікарю визначити причини ожиріння, можна на базі філій медичного центру «Юнімед», розташованих за адресами Оріхівське шосе, 10 (територія обласної лікарні) і проспект Маяковського, 11. Попередню консультацію можна отримати за телефонами:

+38 (061) 220-10-72, +38 (066) 181-34-34, +38 (097) 181-34-34