На перший погляд аналіз крові на вітаміни може здатися пацієнтові примхою або ж спробою отримати лікарем з хворого зайву сотню-другу гривень. Насправді ж це дуже важливий аналіз, який допоможе фахівцеві зрозуміти, що саме відбувається в організмі людини, яка звернулась за медичною допомогою. Адже, як відомо, нестача вітамінів може викликати не лише банальний авітаміноз, а й цілий ряд серйозних захворювань, аж до онкологічних.
При цьому ні УЗД, ні МРТ, ні КТ не здатні виявити нестачу в організмі вітамінів або мікроелементів – вони лише фіксують ті чи інші відхилення в тканинах і органах.
Завдяки аналізу на вітаміни можна визначити чи присутній в організмі запальний процес, який функціональний стан внутрішніх органів, чи має місце порушення водно-соляного обміну.
Через що в організмі може бути нестача вітамінів? На першому місці, звичайно ж, неправильне харчування. Але причиною нестачі вітамінів може бути, наприклад, виразка або гастрит, які, в ряді випадків перешкоджають нормальному виробленню в організмі вітаміну В – і не важливо, що ви в дуже навіть великих кількостях поглинали хлібобулочні вироби, які містять цей вітамін.
Найчастіше аналізи на вітаміни доводиться здавати вагітним, інтенсивно зростаючим дітям, курцям, людям у віці, тим, у кого є хронічні захворювання, а також людям, які схильні до сильних фізичних навантажень.
Наскільки важливо знати про вміст того чи іншого вітаміну в організмі?
Так, наприклад, дефіцит вітаміну В12 супроводжується неврологічною симптоматикою (психічними розладами, поліневритами), а також веде до порушення кровотворення і розвитку мегалобластної анемії.
Дефіцит фолієвої кислоти у вагітних є пусковим фактором для розвитку невиношування, відшарування плаценти, спонтанного аборту або мертвонародження, підвищує ризик розвитку у плода вроджених вад і збільшує ризик затримки розумового розвитку дитини. У дітей з дефіцитом фолієвої кислоти також спостерігається відставання у вазі (гіпотрофія), пригнічується функція кісткового мозку, спостерігається затримка психомоторного розвитку.
Нестача вітаміну D проявляється рахітом у дітей і остеомаляцією (зниженням мінералізації кісток), у дорослих спостерігаються прояви остеопорозу, головні і м’язові болі.
Найчастіше паралельно з аналізом на вітаміни призначається аналіз на мікроелементи, брак яких може викликати погана екологія, постійні стреси і навіть надмірна активність сонця. Дисбаланс мікроелементів в організмі відбивається на імунітеті, викликає збої в роботі центральної нервової системи та ендокринної системи, запалення тканин.
Наприклад, нестача цинку веде до розвитку дерматологічних і інфекційних захворювань, а у чоловіків ще й може сприяти розвитку аденоми простати. Дефіцит магнію викликає у жінок судоми. Стали забудькуватим, знизилася увага, зросла стомлюваність? Швидше за все, вашому організму не вистачає йоду.
До речі, запоріжцям контроль вмісту в організмі мікроелементів особливо необхідний, оскільки у великих промислових містах концентрується багато шкідливих речовин, які накопичуються, в тому числі, і в організмі. З часом це призводить до інтоксикації – надлишку мікроелементів, не менш небезпечного, ніж їх нестача. Наприклад, порушення апетиту, дратівливість, слабкість, тьмяні шкірні покриви, поганий зір – це симптоми накопичення в організмі ртуті, кадмію, свинцю, нікелю.
Крім місця проживання, також слід враховувати спосіб життя, специфіку конкретно вашого організму, клімат регіону, вік і стать, здатність або нездатність організму засвоювати мікроелементи. Відповідно, для того, щоб розібратися чого саме не вистачає (а що, можливо, в надлишку) і відновити баланс в організмі, такий аналіз, як кров на вітаміни і мікроелементи – впевнений крок до міцного здоров’я.
МЦ “Юнімед” спільно з незалежною лабораторією “Інвітро” пропонує більше 1000 видів медичних досліджень, що ефективно допомагають лікарям і пацієнтам піклуватися про здоров’я протягом усього життя. Тут ви можете здати аналізи для визначення вмісту в крові вітамінів і мікроелементів. Спеціальної підготовки аналіз на вітаміни і мікроелементи не вимагає. Але для того, щоб результати були максимально точними, його рекомендують робити натщесерце.