Болі в нижній частині спини

Болі в нижній частині спини – поширене явище, яке турбує більшість людей (переважно осіб старшого віку) хоча б раз у житті. Вся вага тіла під час ходьби зосереджується здебільшого в поперековому відділі хребта, саме тому ця ділянка легко піддається травмуванню.

Такий біль у попереку може раптово виникати під час повертання чи різкого нахилу, занять спортом та тривалого перебування в одному положенні тіла. Наслідками можуть стати травми м’язів спини, надривів м’язових та сполучних волокон хребта. Біль у попереку може бути симптомом різних захворювань опорно-рухового апарату та внутрішніх органів.

 

Анатомія нижньої частини спини

 

anatomiya nizhnej chasti spinyПоперековий відділ хребта складається з 5 поперекових хребців, що відокремлються один від одного міжхребцевим «амортизатором», або міжхребцевим диском. М’язи та зв’язки відповідають за цілісність та рухову активність всього тіла та правильне функціонування хребта.

Такий біль виникає внаслідок ураження міжхребцевих дисків, що зачепляють міжхребцеві отвори, хребетний канал і призводять до здавлення нервових корінців. У результаті це може призвести до утворення гриж, які зі збільшенням своїх розмірів викликають сильний біль.

 

Основні причини болю в нижній частині спини

 

Причини болю у нижній частині спини можуть бути пов’язані безпосередньо з патологіями хребта. Серед них:

 • Остеохондроз поперекового відділу хребта.
 • Протрузія міжхребцевого диска та міжхребцева грижа.protruziya
 • Спондильоз, спондилоартроз, спондилолістез.

Також такий біль може виникнути через:

 • Перелом хребта через травматичні пошкодження або як наслідок остеопорозу.
 • Сколіоз, кіфоз.
 • Захворювання нирок (сечокам’яна хвороба, пієлонефрит, гломерулонефрит, абсцеси).
 • Автоімунні запальні процеси.
 • Гормональні зміни (менструація, вагітність, клімакс).
 • Надмірне навантаження м‘язів.
 • Складний перебіг вагітності.
 • Хвороби матки та придатків у жінок, простати у чоловіків.
 • Ревматичний артрит, остеоартрит.

 

Часті симптоми болю в нижній частині спини

 

Біль у нижній частині спини, як правило, гострий та різкий, через що людина відчуває скутість рухів та неможливість розігнути спину. Такі напади болю мають періодичний характер та можуть тривати як кілька хвилин, так і декілька днів. Він може посилюватися після надмірного навантаження або під час тривалого положення сидячи. Також може виникнути оніміння чи слабкість в тій частині ноги, що знаходиться в зоні іннервації компримованого нерва.

Загалом, така симптоматика може вказувати на захворювання нирок, печінки або кишківника, проблеми з опорно-руховим апаратом, тож потрібно вчасно звертатися до фахівця для своєчасної діагностики та усунення запалення.

 

Діагностика болю в нижній частині спини

 

Для діагностики болю в нижній частині спини лікарі призначають:

 • Рентгенологічне дослідження або КТ (для виявлення змін у кісткових тканинах).
 • Магнітно-резонансна томографію (для оцінки стану хребта).
 • Лабораторні дослідження (аналіз крові, сечі, біохімія крові).

Лікарі під час консультації беруть до уваги історію попередніх травм, інфекційних захворювань пацієнта, характер болю, вимірюють температуру тіла тощо. Лікування болю в нижній частині спини передбачає постільний режим (для зниження м’язового спазму), мануальну терапію та фізіотерапію.

Задля запобігання загострення стану і покращення здоров’я потрібно налагодити обмінні процеси в організмі, слідкувати за поставою, спати на ортопедичному матраці, знизити навантаження на хребет, уникати незручних положень тіла та регулярно займатися гімнастикою для зміцнення м’язів.

Потрібно негайно звернутися до лікаря-невролога, якщо ви відчуваєте тривалий біль у попереку або перенесли травму. Фахівець проведе огляд пацієнта, поставить точний діагноз та призначить ефективну схему лікування.

У медичному центрі «Юнімед» у Запоріжжі ви можете записатися на потрібні діагностичні процедури.