Лабораторна діагностика системного червоного вовчака

Що таке червоний вовчак?

Системний червоний вовчак – хронічне запальне аутоімунне захворювання, яке може вражати шкіру, суглоби, кровоносні судини та внутрішні органи, особливо нирки, серце, легені та мозок.

Для виявлення змін або станів в організмі, які можуть виникнути при вовчаку, використовують безліч різних лабораторних тестів. Кожен результат тесту додає більше інформації до картини вашого захворювання, але слід пам’ятати про декілька важливих моментів:

 

  1. Самі по собі лабораторні аналізи зазвичай не можуть діагностувати вовчак. Тобто, в першу чергу важливі ознаки та симптоми захворювання, які діагностує ваш лікар.
  2. Коли позитивний тест на антинуклеарні антитіла (АНА) супроводжується декількома іншими позитивними аналізами, які лікарі шукають при діагностиці вовчака, це часто є серйозним показанням для розгляду діагнозу вовчака.
  3. Іноді позитивний лабораторний тест з часом стає негативним і навпаки. В цьому випадку малоймовірно, що вам поставлять діагноз вовчака, хоча це все ще можливо.
  4. Дуже часто в різних лабораторіях виходять дещо різні результати.
  5. Якщо ваш лікар виключає вовчак, але у вас як і раніше є ознаки та симптоми, поговоріть зі своїм лікарем або зверніться за додатковою медичною допомогою. Незалежно від того, вовчак це чи ні, важливо усунути симптоми.

 

Загальні тести, використовувані для діагностики вовчака

 

  1. Загальний аналіз крові

Зазвичай ваш лікар спочатку дивиться загальний аналіз крові. У разі вовчака кількість кров’яних тілець (еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів) може бути менше норми, хоча ця ознака буває і при інших захворюваннях.

 

  1. Аналіз крові на антитіла
    Системная красная волчанка

Організм використовує антитіла для атаки та нейтралізації чужорідних речовин, таких як бактерії та віруси. Антитіла, що виробляються вашим організмом проти власних нормальних клітин і тканин, відіграють велику роль при вовчаку.

Багато з цих антитіл знаходяться в панелі – групі тестів, які замовляються одночасно. Тест, про який ви будете чути найчастіше, називається тестом на антинуклеарні антитіла (тест AНA).Він не є спеціальним тестом на вовчак, проте він позитивний у 97% людей з цим захворюванням.

AНA може бути позитивним у людей з іншими захворюваннями або навіть у здорових. З цієї причини простий позитивний результат тесту на АНА не обов’язково означає, що у вас вовчак. Результати тестів також можуть відрізнятися в одної людини в різний час. Коли позитивний результат AНA супроводжується кількома іншими ознаками, які лікарі шукають при діагностиці вовчака, це часто є серйозним показником для розгляду цього діагнозу.

 

  1. Час згортання крові

Швидкість, з якою кров починає згортатися, дуже важлива. Якщо вона занадто легко згортається, згусток крові (тромб) може зірватися з місця зростання та подорожувати рух по тілу в потоці крові. Згустки крові можуть викликати такі ушкодження, як інсульт або викидень. Якщо ж кров не згортається досить швидко, це може призвести до надмірної кровотечі в разі травми.

 

  1. Інші аналізи крові на присутність запалення в організмі

Деякі аналізи крові вимірюють рівні білків, які не є антитілами. Рівні цих білків, таких як наприклад С-реактивний білок, можуть попередити вашого лікаря про те, що десь у вашому тілі є запалення.

 

  1. Аналіз сечі

Вовчак може вражати нирки без будь-яких тривожних ознак, тому дуже важливо регулярно робити аналіз сечі, який може виявити проблеми з функціонуванням нирок.

 

  1. Біопсія тканин

Процедура біопсії включає видалення невеликого шматочка тканини, який потім лікар досліджує під мікроскопом. Біопсію можна взяти практично з будь-якої тканини. Шкіра і нирки є найбільш частими ділянками біопсії у людей, у яких може бути вовчак.

Результати біопсії можуть показати ступінь запалення і пошкодження тканини. Подальші тести зразка тканини можуть виявити AНA та визначити, чи є причиною цього вовчак або інший фактор, такий як інфекція або токсичний вплив ліків.