Перша допомога при обмороженні

Обмороження – це пошкодження організму, викликане впливом низької температури. Кровообіг сповільнюється, до органів і м’яких тканин не надходить кисень. Першими приймають удар кінцівки та обличчя, тобто ті частини тіла, в яких багато капілярів. Ступінь трансформацій, які починають відбуватися в переохолоджених тканинах і органах, залежить від того, як довго постраждалий знаходився на холоді.

Охолодження організму в результаті обмороження має три стадії: легку, середню і важку.

При легкій стадії температура організму коливається в проміжку між 32 і 34 градусами. У потерпілого спостерігається озноб, блідість і посиніння шкірних покривів, проблеми з мовою, з’являється так звана гусяча шкіра. Пульс скорочується до 60 ударів. Артеріальний тиск або в нормі, або злегка підвищений. Проблеми з диханням відсутні.

Після того, як температура тіла опускається до 29-32 градусів, настає середня стадія охолодження. Її супроводжує сонливість, стан сплутаної свідомості, погляд потерпілого стає безглуздим. Пульс коливається між 50 і 60 ударами. Тиск крові знижується. На шкірі з’являються пухирі. Інтенсивність дихання знижується до 8-12 вдихів за хвилину.

При важкій стадії охолодження температура організму не перевищує 30 градусів. Людина втрачає свідомість,тіло вражають судоми. Шкіра холодна на дотик, бліда, має виражений синій відтінок. Руйнуються не лише шкірні покриви, а й кістки та суглоби. Частота пульсу не перевищує 36 ударів в хвилину, має не сильний характер, швидко знижується тиск. Дихання стає дуже поверхневим.

Серед основних причин, що призводять до обмороження, виділяють тісне взуття, заважаюче циркуляції крові, голод, фізичне виснаження. Особливо страждають люди, які мають захворювання системи кровообігу. Згідно зі статистичними даними, важкі випадки обмороження відбуваються тоді, коли людина знаходиться під впливом алкоголю чи наркотичних засобів.

Надання першої допомоги

На початковому етапі обмороження, відразу після того, як припинено переохолодження, необхідно зігріти організм і відновити кровообіг. Охолоджені кінцівки розтирають до почервоніння. Можна теплими руками, можна за допомогою вовняної тканини. Не зайвим буде легкий масаж. Після цього на уражене місце накладають ватно-марлеву пов’язку. Також можна використовувати теплу ванну, але важливо, щоб початкова температура води не перевищувала 24 градуси.

При сильному обмороженні протипоказані швидке зігрівання, масаж, розтирання. На місце обмороження необхідно накласти теплоізоляційну пов’язку, що складається з шару марлі, шару вати, ще одного шару марлі, а потім клейонки. Кінцівки необхідно зафіксувати в стані спокою за допомогою шини, яку можна виготовити своїми руками з щільного картону або гілки. Для теплоізоляції також можна застосовувати теплий одяг. Рекомендовано тепле пиття та їжа. З медикаментів, які можна знайти в будь-який аптечці, підійдуть одна таблетка анальгіну, одна таблетка аспірину, а також дві таблетки папаверину і но-шпи.

При глибоких формах обмороження заборонено зігрівати потерпілого біля відкритого вогню, застосовувати гарячі грілки, жир, масла, спирт.

Важливо: при охолодженні середньої та важкої стадії потерпілого потрібно терміново доставити в лікарню.