У зв’язку з позаплановими відключеннями електроенергії, видача результатів після проходження МРТ може затримуватися до декількох годин. Дякуємо за ваше розуміння!

Чому восени загострюються гастрити та виразкові хвороби?

Осінь – період загострення цілого ряду хронічних захворювань. Цьому сприяє безліч факторів. З похолоданням змінюється ритм життя, погіршуються погодні умови, скорочується тривалість світлового дня, змінюється раціон харчування (стає менше фруктів і овочів). Також активізуються застудні захворювання, що виснажують імунітет. До того ж осінь – це період підвищеного стресу, викликаного початком чергового навчального року у дітей і періоду активної роботи у дорослих.

Зокрема, саме з вересня по листопад загострюються хронічні захворювання травної системи. Особливо виразкові хвороби та гастрити.

Виразкова хвороба викликається трофічними порушеннями слизової оболонки дванадцятипалої кишки або шлунка. Однією з причин виникнення захворювання вважаються стреси. Викид у кров великої кількості адреналіну, що виробляється при стресі, викликає звуження і спазми кровоносних судин, порушення роботи м’язів шлунково-кишкового тракту. Це призводить до порушень кровопостачання шлунка і кишечника. У свою чергу шлунковий сік починає згубно впливати на погано підживлювану кров’ю слизову оболонку.

Проте головна причина виразкової хвороби – це бактерія Helicobacter pylori і викликаний нею дисбаланс між агресивними факторами, які впливають на шлунок, і механізмами його захисту. Слиз, який виділяється шлунком, не може впоратись із соляною кислотою і пепсином, ферментом, відповідальним за перетравлення білків, що і призводить до утворення виразок.

Гастрит – це запальний процес слизової оболонки шлунка, що порушує травлення і засвоєння їжі. Головна причина захворювання – все та ж бактерія Helicobacter pylori. Крім цього зустрічаються і аутоімунні гастрити, коли через збої в роботі імунітету організм сам починає виробляти речовини, які вражають шлунок.

Важливий момент, про який слід пам’ятати, – випадки, коли виразкова хвороба або гастрит загострюються раптово, досить рідкісні. Як правило, організм заздалегідь починає подавати сигнали про настаючі проблеми. Просто ми, занурені в рутину, до останнього не звертаємо уваги на дискомфорт, що з’явився в шлунку і кишечнику. Тому важливо пам’ятати, що на прийом до гастроентеролога слід записуватися не тоді, коли біль вже неможливо ігнорувати, а при перших симптомах загострення.

Крім загального дискомфорту в шлунково-кишковому тракті, ознаки наближення загострення такі:

– гострий біль у правому підребер’ї і надчеревній ділянці;

– відсутність апетиту;

– здуття живота;

– слабкість, нудота, відрижка;

– нерегулярні випорожнення.

Як же уникнути осіннього загострення гастриту і виразкової хвороби?

Перше і головне правило – навчитися розслаблятися. Прогулянки на свіжому повітрі, дотримання графіка сну і збільшення його тривалості до 8 годин, заняття спортом – все це допомагає протистояти стресам. Не дарма при лікуванні виразки лікарі часто призначають своїм пацієнтам прийом заспокійливих препаратів.

Природно, важлива і дієта. Необхідно вилучити з раціону всі продукти харчування, які сприяють активному виділенню шлункового соку. Тобто слід відмовитися від гострого, копченого, солоного, смаженого, кислого, а також від різноманітних приправ, спецій, соусів. Само собою, слід утриматися від вживання алкоголю, кави, міцного чаю. При цьому харчуватися слід порційно. Тобто потроху, але часто. Оптимальний інтервал – кожні три години. Не можна залишати шлунок порожнім, бо його стінки миттєво почне роз’їдати шлунковий сік. Особливо ця рекомендація стосується хворих на виразку шлунку.

Вважається, що м’ятний чай рятує від шлункових кольок і неприємних відчуттів. Але якщо при гастриті м’ята дійсно надає заспокійливий ефект, то при виразковій хворобі вона протипоказана.

Що стосується гастриту, то при його загостренні гастроентерологи рекомендують приймати препарати, які чинять седативну дію на запалену слизову і м’яко нормалізують рівень кислотності шлункового соку. Зокрема, підвищену кислотність можна нормалізувати лужною мінеральною водою.

І, нарешті, важливо привчити себе до регулярних відвідувань гастроентеролога або терапевта. Профогляд не зашкодить, навіть якщо ви не відчуваєте симптомів погіршення стану організму. Лікар може призначити курс підтримуючих препаратів, які знизять ризик загострення хвороби. Це дозволить Вам і Вашому шлунку спокійно пережити осінь.

Будьте здорові!