У зв’язку з позаплановими відключеннями електроенергії, видача результатів після проходження МРТ може затримуватися до декількох годин. Дякуємо за ваше розуміння!

Різниця між відкритим та закритим типами МРТ

Магнітно-резонансна томографія – це один з найпоширеніших діагностичних методів, який набув особливої популярності у медичній практиці як спосіб виявити новоутворення та отримати точну інформацію про стан внутрішніх органів та структур організму людини. Завдяки технологічному розвитку на сьогодні пацієнти мають можливість пройти МРТ як на апараті відкритого, так і закритого типу. Отож важливо з’ясувати у чому полягає їхня різниця та на які обставини потрібно зважати при виборі типу таких апаратів.

 

МРТ закритий та відкритий: у чому різниця?

 

Закритий апарат МРТ – традиційний та перший варіант сканера, за допомогою якого стало можливо отримати детальну візуалізацію людського організму. Оскільки суть процедури полягає у перебуванні пацієнта всередині томографа, то клаустрофобія, тобто страх перед замкненим простором, став одним з відносних протипоказань для проведення такої процедури. Саме тому виникла потреба у створенні апарату МРТ відкритого типу. Таким чином головною різницею між закритим та відкритим типом апарату МРТ є зовнішній вигляд конструкції, що має прямий стосунок до інтенсивності проявів клаустрофобії.

 

Принцип роботи відкритих та закритих МРТ

 

Разница между открытым и закрытым типами МРТПринцип роботи відкритих та закритих МРТ ґрунтується на застосуванні фізичного явища, ядерного магнітного резонансу для візуалізації внутрішніх структур організму людини. Це безпечний та абсолютно безболісний діагностичний метод, що дозволяє отримати точні знімки.

Під час процедури пацієнт перебуває у нерухомому положенні, а апарат пошарово сканує досліджувану ділянку та передає зображення на монітор.

Зовнішня відмінність полягає лише у тому, що закритий томограф має тунель та пересуваний стіл, тоді як МРТ апарат відкритого типу є незамкненим пристроєм, у якому всі датчики та джерело магнітного поля розміщені горизонтально.

 

Відкритий апарат МРТ: переваги та недоліки

 

Головними перевагами апарату МРТ відкритого типу є:

 

  • Зменшення тривожності та страху під час дослідження. Пацієнти, у яких діагностовано клаустрофобію, будуть відчувати менше стресу.
  • Вартість процедури. Ціни на МРТ зі сканером відкритого типу є нижчими. Пов’язано це з нижчою вартістю обладнання та особливостями його обслуговування.
  • Більше простору. Цей пункт є особливою перевагою для пацієнтів з надмірною вагою.
  • Менше шуму. Такі апарати створюють менше шуму, що є суттєвою перевагою для пацієнтів, чутливих до сторонніх звуків.

 

Поряд з перевагами є також недоліки:

 

  • Рідкісність. На жаль, не всі медичні діагностичні центри володіють апаратами відкритого типу для проведення МРТ.
  • Не всі зони обстеження можна інформативно сканувати на апаратах відкритого типу, оскільки вони, як правило, мають менш потужне магнітне поле.
  • Особливості клінічного застосування. Апарати відкритого типу добре підходять для обстеження хребта, головного мозку та крупних суглобів, в переважній більшості захворювать цих органів апарат відкритого типу має високу інформативність. Проте внутрішні органи та дрібні суглоби на апаратах цього типу зазвичай не обстежують, бо вони потребують більш потужного магнітного поля, яке є в апаратах закритого типу.

 

Тип апарату визначає лікар, що направляє, в залежності від клінічної картини або наявного захворювання пацієнта.

 

МРТ закритого типу: переваги та недоліки

 

Переваги томографа закритого типу:

 

  • Швидкість роботи та висока інформативність дослідження, зважаючи на вищу напругу магнітного поля.
  • Універсальність. На високопольних апаратах закритого типу, як правило, можна обстежити усі органи та системи організму.

 

Серед недоліків варто згадати:

 

  • Ймовірність виникнення нападу клаустрофобії.
  • Високий рівень шуму.
  • Вузькість тунелю. Особливості конструкції є перешкодою до проведення дослідження для пацієнтів з надмірною вагою, людей з обмеженими можливостями тощо.

 

Який МРТ краще: закритий чи відкритий?

 

Вибір типу томографа залежить від багатьох факторів, а саме: вартість, цілі діагностики, стан пацієнта та наявність протипоказань. Загалом обидва типи досліджень є ефективними для проведення діагностики. Проте пацієнтам з надмірною вагою або тим, що страждають на клаустрофобію, рекомендують все ж обрати апарат відкритого типу.

Медичний центр «Юнімед» із Запоріжжя має у своєму розпорядженні МРТ апарати закритого і відкритого типів. Це дозволяє вирішувати увесь спектр діагностичних завдань, при цьому враховуючи індивідуальні особливості кожного пацієнта.

Якщо маєте сумніви у виборі апарату, то зверніться до лікуючого лікаря, він має обов’язково врахувати усі ваші індивідуальні особливості, побажання та обставини та обере необхідний тип МРТ для досягнення мети цієї діагностичної процедури.