Спинальний інсульт: причини, симптоми, діагностика

Причини спіноваскулярних захворювань

Спинний мозок, так само, як і головний, схильний до раптових порушень кровообігу. Один зі ста епізодів судинних захворювань припадає на спинальний інсульт – гостре порушення кровообігу в спинному мозку. Як і церебральний інсульт, спинальний інсульт може бути ішемічним або геморагічним, тобто зниженням кровотоку з ішемізаціей речовини спинного мозку або крововиливом з просочуванням кров’ю паренхіми СМ.

Причиною може виступити хронічна прогресуюча судинна мієлопатія на тлі важкого атеросклеротичного ураження аорти та її основних гілок. Передують цьому порушення обміну ліпідів, гіпертонічна хвороба, гіподинамія. Власні спинальні артерії атеросклерозом не пошкоджуються, тільки призводять великі стовбури. Це веде до повної поперечної ішемії спинного мозку та втрати всіх рухових і чутливих функцій нижче рівня ураження.

Інша причина спинального інсульту – артеріовенозна мальформація спинного мозку. Судинні дефекти найчастіше знаходяться в шийному або грудному відділі, вони чинять тиск на речовину спинного мозку, а при їх розриві виникає кровотеча з просочуванням тканин. Під час свого розвитку артеріовенозні мальформації можуть проявлятися неврологічною симптоматикою – неспецифічної болем в спині або кінцівках і своєчасно їх виявити можна тільки за допомогою візуалізованного дослідження. Рідше фактором розвитку гострого порушення кровообігу спинного мозку стає кардіогенна емболія – ​​наприклад, «закупорка» корінцевих артерій дрібними тромбами, що відбуваються з ішемізованих ділянок серцевого м’яза. Така ситуація можлива при постінфарктний кардіосклероз, якщо пацієнт не виконував рекомендацій лікаря після перенесеного інфаркту та не приймав антикоагулянти в достатньому дозуванні.

 

Як проявляється спинальний інсульт?

 

Спинальный инсультСпинальний інсульт – це стрімко розвивається у невідкладний стан, який потребує негайного втручання медичних працівників. У пацієнта гостро настає органічний периферичний параліч верхніх або нижніх кінцівок (в залежності від локалізації ураження), втрата чутливості шкіри, порушення функції тазових органів – затримка дефекації і сечовипускання. Можливі також «дроп-атаки» – кризи раптового падіння без попереднього запаморочення і втрати свідомості. Ця атака викликана різкою нестачею кисню, викликаної недостатністю кровообігу. Також пацієнтів може турбувати загальна слабкість і нездуження, нудота, підвищення температури тіла. За умови своєчасного втручання та невеликої площі ураження є надія на відновлення рухових і чутливих функцій.

 

Діагностика гострих порушень кровообігу спинного мозку

 

Прояви спиноваскулярних захворювань неспецифічні, тому їх достовірна діагностика можлива тільки за допомогою магнітно-резонансної томографії хребта. Це єдиний метод візуалізації спинного мозку.

МРТ також допоможе виявити наявність артеріовенозних мальформацій до розвитку необоротної спінальної катастрофи і втрати функції кінцівок. Пошук цієї патології проводиться тільки на високопольному томографі з напруженістю магнітного поля 1,5 Тесла. При цьому дослідженні можуть бути виявлені інтрамедулярні, екстрамедулярні і спинальні мальформації, патологічні пучки або клубки судин. У деяких випадках АВМ стають випадковими «знахідками» при рутинному дослідженні хребта при підозрі на дегенеративне захворювання, в той час, як справжньою причиною болю в спині може бути порушення кровообігу.