УЗД органів черевної порожнини і заочеревинного простору – це неінвазивна, безпечна і швидка процедура, що дозволяє встановити причину болю в животі або поперековій області та поставити точний діагноз. Під час дослідження оглядаються жовчний міхур, печінка, підшлункова залоза, селезінка і нирки, визначаються патологічні зміни в цих органах.
При обстеженні жовчного міхура оцінюються його форма, розмір, товщина стінки, наявність каменів. Зміна морфологічних особливостей цього органу може вказувати на наявність холециститу, гепатиту, печінковий застій або інфекційні ураження. Важливо відзначити, що достовірна діагностика патології жовчовидільної системи можлива лише після адекватної підготовки до дослідження, описаної нижче. Ультразвукове сканування має високу інформативність у пошуку каменів жовчного міхура найменших розмірів і диференціації їх від поліпів, згортків крові або жовчі, паразитів.
При діагностичному ультразвуковому скануванні печінки визначається її розмір, форма і структура. Візуалізація печінкової паренхіми дозволяє з’ясувати зміни, викликані порушенням обміну речовин, голодуванням, ожирінням, зловживанням алкоголем, інфекційними або токсичними факторами.
Ультразвукове сканування підшлункової залози проводиться для діагностики панкреатиту і його ускладнень, виявлення пухлин або утворень залози.
Селезінка досліджується в разі підозри на її збільшення, яке може бути викликане портальною гіпертензією, інфекціями або онкологічними захворюваннями. Ультрасонографія допоможе візуалізувати патологічні зміни селезінки і встановити причину спленомегалії.
При дослідженні нирок можуть бути з’ясовані аномалії їх розвитку і функціонування, обструкція чашково-мискової системи, запальні процеси або новоутворення.
Для отримання оптимального результату дослідження повинно бути виконано після 2-3 денного дотримання дієти. З раціону виключаються хлібобулочні вироби, шоколад і цукерки, молочні продукти, бобові, овочі, фрукти, сік, алкоголь, гостра та жирна їжа. На діагностику потрібно прийти натще, останнє вживання їжі має бути за 8 годин до процедури. Дієти потрібно дотримуватися задля зниження газоутворення в кишечнику і усунення роздратування жовчного міхура. Розтягнуті або заповнені газом петлі кишки можуть порушити візуалізацію, а фізіологічне скорочення жовчного міхура призводить до того, що він стає маленьким і товстостінним.
Рекомендується взяти з собою результати попередніх досліджень для більш ефективної оцінки стану здоров’я в динаміці.
Багато років співпрацюю з медичним центром «Юнімед». На мою думку, одна з найякісніших МРТ діагностик в нашому місті. Завжди гарні знімки і грамотний опис. Крім цього важливо, що лікарі МЦ «Юнімед» підтримують зворотній зв’язок з клініцистами, діалог між рентгенологом і практикуючим неврологом допомагає точно поставити діагноз і допомогти пацієнтові. Особливу подяку хотілося б висловити головному лікарю центру Світлані Миколаївні Виповській за високий професіоналізм і кваліфіковані висновки.
У клінічній неврології дуже часто зустрічаються складні діагностичні випадки і далеко не завжди лікар-невролог може поставити клінічний діагноз тільки на підставі клініко-неврологічних даних. У цьому випадку на допомогу приходять параклінічні методи дослідження, одним з яких є високоточний метод нейровізуалізації МРТ. Істотну роль грає роздільна здатність апарату, але головну роль грає лікар-рентгенолог, який високопрофесійно оцінює проведене МРТ-дослідження. Багаторічний досвід нашої роботи свідчить про симбіоз між неврологами і лікарями-рентгенологами медичного центру «Юнімед».