Лабораторна діагностика COVID-19: антитіла IgM, ImG

Імунна відповідь, антигени, антитіла, імуноглобуліни – що все це означає?

 

В організмі кожного з нас повнісінько різних органічних молекул. Деякі з них, потрапивши з нашого тіла до іншого (наприклад, при переливанні крові) викличуть імунну реакцію у реципієнта, тому що його імунна система розпізнає наші молекули як чужорідні та атакує їх. Перемогти цих «ворогів» можна тільки шляхом створення певних «воїнів», які будуть націлені саме на них, але при цьому не чіпатимуть «мирне населення» організму – вся решта молекули та клітини. «Вороги» в даному випадку – це антигени, а «воїни», що захищають організм від дії цих антигенів – антитіла. Здатність організму відповідати на дію чужорідних антигенів створенням захисних антитіл називається імунною відповіддю.

Всі відомі антитіла за хімічною будовою є глобулярними білками – імуноглобулінами.

Є кілька різних класів антитіл, але зараз ми розглянемо тільки два з них – імуноглобуліни класу М та G.

Імуноглобуліни класу М (IgM) зазвичай є першими антитілами, які продукує наша імунна система при атаці вірусу. Позитивний тест на IgM вказує на те, що ви могли бути інфіковані або недавно були вакциновані, і ваша імунна система почала реагувати на це. При виявленні IgM ви все ще можете бути інфіковані або недавно вилікувалися від інфекції COVID-19.

Антитіла IgG розвиваються у більшості пацієнтів протягом 7-10 днів після появи симптомів COVID-19. Антитіла IgG залишаються в крові після того, як інфекція пройшла. Вони вказують на те, що ви могли заразитися COVID-19 в недавньому минулому та виробили антитіла, які можуть захистити вас від інфекції в майбутньому.

 

Кому потрібен тест на імуноглобуліни до COVID-19?

 

ковид 19Тест на антитіла корисний, якщо:

  • Ви хочете дізнатися, чи перехворіли Ви COVID-19 в минулому;
  • Ви хочете відстежувати рівень свого імунного захисту проти SARS-CoV-2 після хвороби або вакцинації;
  • Ви маєте підвищений ризик інфікування – контактуєте з великою кількістю людей або перебуваєте в зоні ризику зараження.

Наявність антитіл вказує на те, що людина була інфікована SARS-CoV-2, незалежно від того, чи був у нього важкий, легкий або безсимптомний перебіг захворювання. Однак більш високі рівні антитіл зазвичай у тих, хто переніс важке захворювання, а у тих, хто перехворів легко або зовсім безсимптомно, вони зазвичай нижче.

 

Як дізнатися рівень своїх антитіл до COVID-19?

 

Аналіз на імуноглобуліни – це звичайний забір крові з вени, яку потім досліджують методом імунофлуоресцентного аналізу (ІФА). Суть методу – з’єднати сироватку крові з очищеною частиною вірусу (антигеном). Якщо в досліджуваній крові є антитіла проти цього вірусу, то утворюється комплекс антиген-антитіло, який потім фарбують спеціальною фарбою, що світиться. Інтенсивність забарвлення визначає концентрацію імуноглобулінів в сироватці крові.

 

У чому відмінність ПЛР тестування від виявлення в крові антитіл до вірусу?

 

Молекулярне тестування, включаючи тестування за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), виявляє генетичний матеріал вірусу в організмі людини та, таким чином, може визначити, чи інфікована людина зараз SARS-CoV-2. Аналіз крові на імуноглобуліни вимірює кількість білків, що виробляються організмом після зараження, тим самим виявляючи, чи була людина раніше інфікований SARS-CoV-2. Серологічні тести не слід використовувати для діагностики гострої інфекції SARS-CoV-2, оскільки антитіла виробляються через деякий час після зараження.

 

У мене виявлені антитіла проти COVID-19, як довго я буду захищений?

 

антитела ковид 19Антитіла IgG зберігаються протягом як мінімум кількох місяців у більшості людей. У осіб з більш важким захворюванням розвивається більш стійка імунна відповідь; антитіла досягають більш високих титрів та демонструють більш тривалу стійкість. Дослідження показують зниження захворюваності на 80-90% протягом не менше 6 місяців серед осіб з позитивним результатом на антитіла.

Деякі дослідження показали, що приблизно у 5-10% перехворілих антитіла IgG не виробляються після інфекції.

На жаль, поки залишається неясним, якою мірою та як довго люди з антитілами захищені від повторного зараження SARS-CoV-2 або яка концентрація антитіл може знадобитися для забезпечення такого захисту.