У зв’язку з позаплановими відключеннями електроенергії, видача результатів після проходження МРТ може затримуватися до декількох годин. Дякуємо за ваше розуміння!

Пренатальний скринінг PRISCA-1 і PRISCA-2: як визначити патологію плода на ранній стадії?

Пренатальний скринінг вже давно не є чимось екзотичним для українських клінік. Проте, у вагітних все одно виникає цілий ряд запитань, що стосуються цієї процедури. Наскільки процедура безпечна для вагітної і для плоду? Від чого залежать результати скринінгу? Коли саме і кому варто проходити? Які види пренатального скринінгу є найточнішими? На ці та інші популярні питання, ми і спробуємо відповісти в даній статті.

Отже, пренатальний скринінг – це серія діагностичних процедур, які дають можливість виявити ризики генетичних відхилень, аномалій або патологій розвитку плоду. Це синдром Едвардса, синдром Дауна, а також дефект нервової трубки. Обчислення ризиків народження малюка з цими патологіями показано всім вагітним жінкам старше 35 років, а також, незалежно від віку, якщо в сім’ї майбутніх батьків були випадки вроджених вад або народження дітей з генетичними аномаліями.

Сьогодні пренатальний скринінг складається з двох процедур. Це УЗД плода, а також «біохімія» крові майбутньої матері, під час якої визначається зміст специфічних білків.2

Процедура пренатального скринінгу може проходити в кілька етапів. Спочатку, в період з 11-го по 13-ий тиждень вагітності, жінка повинна пройти «ультразвук», а також здати кров на хоріонічний гонадотропін і плазмовий протеїн, асоційований з вагітністю. Це скринінг першого триместру, під час якого виявляються можливі хромосомні аномалії. Він вважається найточнішим.

Скринінг другого триместру проводять з 16-го по 18-ий тиждень. Крім виявлення хромосомних аномалій, він також дозволяє виявити дефекти нервової трубки. У цей період майбутня мама здає «біохімію» крові на три показники: непов’язаний естріол, альфа-фетопротеїн, хоріонічний гонадотропін. При розрахунках ризиків для скринінгу другого триместру використовуються дані УЗД першого скринінгу.

Вивчивши результати УЗД і результати біохімічних аналізів крові, лікар за допомогою спеціального програмного забезпечення оцінює ризик конкретної жінки при даній вагітності. Якщо ймовірність народження малюка з патологіями перевищує 1: 300, жінка потрапляє в групу ризику. При цьому важливо розуміти, що потрапляння в групу ризику – це не вирок, а сигнал до того, що необхідно дообстеження. Наприклад, зробити біопсію плаценти або пройти аналіз навколоплідних вод (амніоцентез).

Важливо підкреслити, що сам по собі пренатальний скринінг – це неінвазивний метод дослідження, він не несе жодної небезпеки ні для вагітної жінки, ні для майбутньої дитини.

3

Як вже говорилося вище, лікар не самостійно проводить розрахунки можливих ризиків при вагітності. Дані ультразвукового дослідження, результати біохімічних аналізів крові, а також інша необхідна інформація, вносяться в спеціальну програму, яка і здійснює обчислення. Однією з найбільш добре зарекомендованих програм вважається PRISСA – саме на ній зупиняють свій вибір лікарі багатьох західних клінік. Обчислюючи індивідуальні ризики, програма враховує такі дані вагітної жінки: термін вагітності, біохімію крові, загальний стан майбутньої матері, скринінг УЗД, анамнез всієї родини, прийом лікарських препаратів. Пренатальний скринінг першого триместру називається PRISCA-1, другого – PRISCA-2.

На цей час послуга тимчасово недоступна у медичному центрі «Юнімед» із Запоріжжя. Центр розташований у діагностичному корпусі Запорізької обласної клінічної лікарні (Оріхівське шосе, 10), а також має в своєму розпорядженні філіал у центрі міста (проспект Маяковського, 11).